AKTUALNOŚCI

2016_Wystawa “Zobaczyć dźwięk”

11 kwietnia 2022

.

Wystawa malarstwa grafiki i rzeźby towarzysząca XV Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Wernisaż: 7.10.2016 o godz.: 18:00 (piątek)

Wystawa trwa do 29.10.2016

CENTRUM  KULTURY ZAMEK W POZNANIU

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ PROFIL

  1. Święty Marcin 80/82, Poznań

Z okazji Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego odbywających się cyklicznie w Poznaniu, Galeria Profil wspólnie z Wielkopolskim Związkiem Rzeźbiarzy organizowała w przeszłości, towarzyszące tym wydarzeniom prezentacje rzeźby artystów środowiska wielkopolskiego. Projekt cieszył się zawsze dużym zainteresowaniem tak artystów wystawiających jak i odbiorców sztuki. W tym czasie artyści swoje zainteresowania kierowali w znacznym stopniu na prace przedstawiające, w tym również na portret /popiersie/ H. Wieniawskiego czy innych artystów muzyków.

Formuła tegorocznej prezentacji została rozszerzona. Nie ograniczamy się do dyscypliny rzeźby, lecz zaprosiliśmy do udziału w wystawie również malarzy i grafików. Sądzę, że problem transpozycji dźwięku na język sztuk wizualnych jest na tyle intrygujący, że dotyczy artystów uprawiających różne dyscypliny sztuki.

Ta prezentacja  ma szczególny charakter wynikający z zaproponowanego tytułu – tematu „Zobaczyć Dźwięk”. Spodziewam się przewartościowania dotychczasowego myślenia artystów plastyków o muzyce, z patrzenia poprzez pryzmat konkretnego atrybutu muzycznego, czy też wybitnej postaci świata muzyki, na koncentrację wokół problemu znalezienia własnej drogi twórczej w wizualizacji dźwięku. Efekty tych działań mamy możliwość zobaczyć, oczywiście poprzez własną wrażliwość i wyobraźnię, na prezentowanej w Galerii Profil wystawie towarzyszącej XV Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Projekt powstał z inicjatywy i we współpracy z Prezesem Fundacji Rozwoju Miasta Poznania, przy udziale Wielkopolskiego Związku Rzeźbiarzy.

kurator Waldemar M. Idzikowski