POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu

Podkasty prowadzone pod nazwą „POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu” to inicjatywa wykorzystująca bardzo popularną w ostatnim czasie formę komunikowania się ze społecznością. W naszym cyklu rozmawiamy z osobami ważnymi dla Poznania, z przedstawicielami biznesu, sztuki, nauki, ale także ze społecznikami. Są to zawsze osoby inspirujące!

Podkasty dostępne są: na profilu FRMP na YouTube oraz na profilu FRMP na Spotify
YouTube Spotify

Mecenatem POZcast - porozmawiajmy o Poznaniu jest firma Konimpex-Invest oraz Utal, Partnerem Technologicznym - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a przy projekcie współpracują Trin oraz World Trade Center Poznań.

PARTNERZY

POZcast_22 Hanna Kóčka-Krenz

POZcast_22 Hanna Kóčka-Krenz

Gość - Hanna Kóčka-Krenz
POZcast_21 Piotr Tryjanowski

POZcast_21 Piotr Tryjanowski

Gość - prof. Piotr Tryjanowski – ornitolog, specjalista z ekologii behawioralnej i ekologii miast. W 2007 roku wraz Międzyrządowym Zespołem ds. Zmian Klimatu dostał Pokojową Nagrodę Nobla za raport na temat zmian klimatu. Wykłady odbyły się w ramach realizacji projektu "Chodzieski Eko Ludek - miejska edukacja ekologiczna".

POZcast_20 Ana Brodziak

POZcast_20 Ana Brodziak

Gość - Ana Brodziak, architekt szczęścia, nauczycielka Kundalini Yogi i certyfikowany trener The Happy For No Reason Program® by Marci Schimoff

POZcast_19 Maciej Wilczak

POZcast_19 Maciej Wilczak

Gościem odcinka jest prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak - dyrektor szpitala na Polnej, Kierownik Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Specjalista II° z ginekologii i położnictwa oraz I° z anestezjologii i intensywnej terapii. Autor i współautor ponad 300 prac naukowych, opublikowanych w kraju i zagranicą, dotyczących głównie problematyki zastosowania technik laserowych i metod endoskopowych, głównie histeroskopii i laparoskopii w diagnostyce i terapii ginekologicznej

POZcast_18 Maciej Błaszak

POZcast_18 Maciej Błaszak

Gościem odcinka jest dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM - kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Uniwersytetu w Kilonii (Stypendium DAAD, Niemcy), Uniwersytetu w Edynburgu (Stypendium Tempus, Szkocja) i Uniwersytetu Berkeley (USA). Wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu

POZcast_17 Joanna Ochniak / Michał Kuter

POZcast_17 Joanna Ochniak / Michał Kuter

Gośćmi odcinka są Joanna Ochniak - międzynarodowy certyfikowany juror konkursów kulinarnych oraz Michał Kuter - właściciel i szef kuchni restauracji A NÓŻ WIDELEC. Poznań prawdopodobnie zostanie wpisany do Przewodnika MICHELIN! Co to oznacza dla Stolicy Wielkopolski, jej mieszkańców, restauratorów, turystów i producentów zdrowej żywności? O tym wszystkim dowiecie się z najnowszego odcinka - POZcast_17.

POZcast_16 Wojciech Nentwig

POZcast_16 Wojciech Nentwig

Gościem odcinka jest Wojciech Nentwig - dyrektor Filharmonii Poznańskiej. Opowiada prowadzącej Joannie Małeckiej o planach powstania nowej siedziby dla poznańskiej Filharmonii.

POZcast_15 Marek Ziółkowski

POZcast_15 Marek Ziółkowski

Gościem odcinka jest prof. dr hab. Marek Ziółkowski - polski socjolog z Poznania, profesor nauk humanistycznych, Senator 3 kadencji Sejmu, wicemarszałek Senatu, były Ambasador Polski w Maroko... i szczęśliwy ojciec trzech córek! Opowiada prowadzącej Magdalenie Sobczak o poznańskiej mentalności kiedyś i dziś, u starszych i młodszych mieszkańców Poznania, ale też Swarzędza, Ostrowa czy Szamotuł. Będzie też o Władcy Pierścienia i o tym jak Poznań może stać się drugim z największych miast Polski.

POZcast_14 Natalia Guss / ks. Marcin Janecki

POZcast_14 Natalia Guss / ks. Marcin Janecki

To bardzo ważny odcinek o wrażliwości Poznania, Poznanianek i Poznaniaków na sytuację po wybuchu wojny w Ukrainie po 24.02.2022. O próbę podsumowania działań prowadzonych w Poznaniu poprosiliśmy Natalię Guss - Wiceprezeskę Zarządu Fundacji In_Spire oraz księdza Marcina Janeckiego - Dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Rozmowę poprowadziła Anna Wojtkowiak.

POZcast_13 Andrzej Porawski

POZcast_13 Andrzej Porawski

Gościem odcinka jest Andrzej Porawski - polski działacz samorządowy związany z Poznaniem i długoletni dyrektor Biura Związku Miast Polskich. O początkach samorządności w Polsce po 1989 i dzisiejszej sytuacji z naszym gościem miał okazję porozmawiać Piotr Szulc.

POZcast_12 Mateusz Nowacki

POZcast_12 Mateusz Nowacki

Ten odcinek nagraliśmy z naszym dotychczas najmłodszym z rozmówców - Mateuszem Nowackim, który jest doktorantem w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa UAM - a Anna Wojtkowiak, która poprowadziła rozmowę pyta go o ważne aspekty życia młodych w Poznaniu.

POZcast_11 Przemysław Trawa

POZcast_11 Przemysław Trawa

To już 11-ta rozmowa w naszym podcastowym cyklu, ale zarówna pierwsza w 2022 roku jak i pierwsza o nas - Fundacji Rozwoju Miasta Poznania pomysłodawcy i organizatorze POZcastów. Tym razem będzie o tym, czym chcemy by dla Poznanianek, Poznaniaków oraz samego Poznania była działalność fundacji, jakie były jej początki. W rozmowie z Magdą Sobczak znaną z eteru radiowego w poznańskim eterze (Złote Przeboje, Rock Radio, Radio Pogoda i TOK FM) opowie prezes zarządu fundacji Przemysław Trawa.

POZcast_10 Andrzej Szumowski

POZcast_10 Andrzej Szumowski

W tym świątecznym odcinku - 10-tym w cyklu "POZcast - Porozmawiajmy o Poznaniu" spotkaliśmy się w World Trade Center w Poznaniu z Andrzejem Szumowskim wiceprezesem Wyborowa Pernod Ricard oraz prezesem Stowarzyszenia Polska Wódka. O czym rozmawialiśmy z naszym gościem: "Polska jest krajem mlekiem i miodem płynącym" czyli dokładnie czym? Co jest naszym polskim globalnym produktem eksportowym? Wódce w polskiej literaturze i promocji polskich trunków na świecie. Świętach wymagających oprawy - czyli toastach i biesiadach.

POZcast_9 Przemysław Matusik / Agnieszka Jankowiak-Maik

POZcast_9 Przemysław Matusik / Agnieszka Jankowiak-Maik

To już 9-ty odcinek z cyklu „POZcasty – Porozmawiajmy o Poznaniu”. Tym razem w studio tv w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zasiadło aż 2 gości! A byli nimi prof. dr hab. Przemysław Matusik, Prodziekan Wydziału Historii UAM, autor publikacji “Historia Poznania” oraz Agnieszka Jankowiak-Maik - “Babka od histy”. O czym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Jak uczyć patriotyzmu i historii młodych ludzi? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o historii? W jaki sposób młodzi ludzie mogą wyciągać z historii? Jak przybliżać historie małych ojczyzn? Powstanie Wielkopolskie - jak ważna jest to rocznica dla Polski i Poznania? Czy powinno być to święto narodowe? Czy warto promować Poznań poprzez tematykę historyczną? Jeśli tak to w jaki sposób?

POZcast_8 Szczepan Cofta

POZcast_8 Szczepan Cofta

Gościem kolejnego odcinka POZcastów jest dr hab. med. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu O czym rozmawiamy między innymi: - jak ma się Poznań wobec epidemii Covid, - "szczepmy się", mówi Szczepan Cofta, - o tym jak można podwyższać jakość służby zdrowia - co zrobić by nowy Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny miał ludzką twarz!

POZcast_7 Leszek Kurek

POZcast_7 Leszek Kurek

Gościem kolejnego odcinka POZcastów jest Leszek Kurek, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu O czym rozmawiamy: - Czy Poznań to zielone miasto? - Jakie były początki "Wartostrady"? - Czym jest i komu służyć powinna aplikacja "Atmosfera dla Poznania"? - Czego mogą się uczyć od Poznania inne miasta?

POZcast_6 Jacek Wojciechowski

POZcast_6 Jacek Wojciechowski

Gościem kolejnego POZcastu jest Jacek Wojciechowski, Prezes Utal Sp. z o.o. O czym rozmawiamy między innymi: - produkcji tablic rejestracyjnych i potencjale tego rynku, - o fenomenie rozwoju firmy Utal, która osiągnęła światowy sukces, - o filantropi, działaniach społecznych, kulturalnych - Utal to nie tylko mecenat POZcastów:)

POZcast_5 Przemysław Kieliszewski

POZcast_5 Przemysław Kieliszewski

Gościem kolejnego POZcastu jest Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu O czym rozmawiamy między innymi: - droga od Operetki do nowoczesnego Teatru Muzycznego - jak udało się ją pokonać? - 65-lecie Teatru a jego przeszłość - teatr demokratyczny - w trampkach, w t-shircie, ale i w smokingu - teatr dla wszystkich! - czy powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu?

POZcast_4 Tomasz Suchański

POZcast_4 Tomasz Suchański

Gościem kolejnego POZcastu jest Tomasz Suchański, CEO w Grupa Żabka. O czym rozmawiamy między innymi: - Jak czwarta rewolucja przemysłowa zmieniła podejście do prowadzenia biznesu i relacji z klientami? - Żabka, a sklepy samoobsługowe. Daleka wizja czy technologia jutra? - Jak Żabka zmieniła rynek convenience? - Jak pandemia zmieniła Żabkę?

POZcast_3 Ania Kruk

POZcast_3 Ania Kruk

Gościem kolejnego POZcastu jest Ania Kruk, założyciel i CEO w Ania Kruk Jewellery:) O czym rozmawiamy między innymi: - Ekspansja zagraniczna czy praca nad rynkiem natywnym? - Jak promować markę modową w internecie? - Jak pandemia zmieniła rynek e-commerce oraz "tradycyjną" sprzedaż w galeriach handlowych?

POZcast_2 Cezary Mazurek

POZcast_2 Cezary Mazurek

Gość - dr inż. Cezary Mazurek - Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Prowadzącym jest Piotr Szulc - dziennikarz, konferansjer oraz organizator wydarzeń. O czym rozmawiamy: - Firmy takie jak Google czy Facebook mają ogromną wiedzę na nasz temat? Czy mamy się czego obawiać? Co jeśli te dane wpadną w niepowołane ręce? - Co po pandemii? Czy będziemy jeszcze bardziej zależni od technologii? - Jakie plany ma PCSS? - Jakich zmian technologicznych potrzebuję Poznań, żeby być bardziej przyjaznym miastem?

POZcast_1 Tomasz Kobierski

POZcast_1 Tomasz Kobierski

Gość - Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupa MTP oraz Prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Prowadzącym jest Piotr Szulc - dziennikarz, konferansjer oraz organizator wydarzeń. O czym rozmawiamy: - Jak Covid zmienił branżę targową? - Czy Międzynarodowe Targi Poznańskie powinny się przenieść poza Poznań? - Czy dalszy rozwój technologiczny jest sprzymierzeńcem czy przeciwnikiem dla branży spotkań? - Czy przyszłością MTP będą tylko lub aż targi, czy też inne wydarzenie lub rodzaje działalności, o których niekoniecznie byśmy pomyśleli biorąc pod uwagę do MTP?