AKTUALNOŚCI

2021_Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?

10 listopada 2021

FRMP

2023.11.29 “Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?” – antologia pokonkursowa

Książka, będąca efektem konkursu na opowieści o Poznaniu, zawiera różnorodne perspektywy na temat miasta, jego dziedzictwa i współczesnych wyzwań. Wypowiedzi, które znalazły się w publikacji, pochodzą z czwartej edycji konkursu z 2021 roku. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Floriana Znanieckiego w 1928 roku, która na przestrzeni lat ukazywała ewoluujący obraz Poznania i refleksję nad społecznymi przemianami. Książka nie tylko przedstawia miasto, ale także prowokuje do zastanowienia nad wielkopolskimi mitami i stereotypami.

Zgromadzone materiały to zarówno wypowiedzi pisemne, jak i mówione, autorstwa osób z różnych grup wiekowych i społecznych, związanych z Poznaniem na różnorodne sposoby. Redaktorzy, analizując prace konkursowe, skupili się na koncepcji spojrzenia na miasto, co pozwoliło na podzielenie publikacji na trzy części: indywidualną (“Ja w mieście”), ogólną (“Poznań z lotu ptaka”) oraz zaangażowaną (“Miasto, jakiego bym chciał(a)”).

Publikacja jest częścią programu obchodów 770-lecia lokacji miasta Poznania. Wydana przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa, pod redakcją naukową Macieja Frąckowiaka, Jacka Kubery, Krzysztofa Podemskiego oraz Marka Ziółkowskiego, staje się mostem łączącym historię z teraźniejszością. Organizatorami konkursu byli Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się 30 listopada o godzinie 17:00 w Bramie Poznania przy ulicy Gdańskiej 2. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję nabyć publikację w cenie promocyjnej. To niepowtarzalna okazja, aby głębiej zrozumieć to, co sprawia, że Poznań jest wyjątkowy w oczach jego mieszkańców i odwiedzających.

2021_11_05 Konkurs – Czym jest dla Ciebie miasto Poznań – rozstrzygnięty

W imieniu instytucji organizujących konkurs dziękujemy wszystkim 127 uczestniczkom i uczestnikom konkursu pt. “Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?”. 117 wypowiedzi pisemnych i 10 wypowiedzi ustnych (nagrań dźwiękowych) zebranych w Konkursie składa się na bardzo cenny i bogaty materiał, który posłuży do studiów nad Poznaniem zarówno współczesnym socjologom, jak i – zapewne – przyszłym pokoleniom badaczy. Pozwoli lepiej zrozumieć, czym jest to miasto w doświadczeniu swoich mieszkańców i użytkowników. Planujemy wydanie książek i artykuł naukowych, a także antologii zawierającej fragmenty wybranych prac konkursowych.

www.czympoznan.pl