AKTUALNOŚCI

2020_XXX-lecie odrodzonego Samorządu w Poznaniu

14 listopada 2022

.

Dokładnie 30 lat temu odbyły się w pełni demokratyczne i wolne wybory samorządowe. Dziś zarówno na płycie Starego Rynku jak i dziedzińcu Urzędu Miasta odbyły się obchody upamiętniające tę datę.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 11:00 na Starym Rynku, przy Odwachu, gdzie Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja i Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta zaprezentowała spektakl pt. “Miasto 30”.

W miejsce istniejących w poprzednim ustroju rad narodowych powstały, posiadające większe uprawnienia, rady gmin. 27 maja 1990 r. poznaniacy wybrali na 4-letnią kadencję 65 radnych. Pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej Poznania odbyło się już 2 czerwca. Jej przewodniczącym został Tomasz Sokołowski. Kilka dni później – 6 czerwca – rada wybrała pierwszego prezydenta Poznania. Został nim Wojciech Szczęsny Kaczmarek
Przypomnieli urzędnicy UM
Wydarzenia związane z odrodzeniem samorządu w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się na płycie Starego Rynku. Widzowie mogli zobaczyć widowisko teatralne pt. “Miasto 30”, zooragnizowane przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralną Asocjacja i Fundację Artystyczno-Edukacyjną Puenta. Później obchody przeniosły się na dziedziniec urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. Tam otwarto wystwę plenerową poświęconą 30-leciu odrodzenia samorządu w stolicy Wielkopolski.

Składająca się z 30 plansz ekspozycja jest zaproszeniem do dyskusji o Poznaniu. Wśród wielu wydarzeń i inwestycji każdy mieszkaniec może znaleźć tam swoje typy – miejsc, instytucji, realizacji architektonicznych, wydarzeń kulturalnych czy sportowych – które dzisiaj tworzą nasze miasto. Wystawę, zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania przy współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania, można oglądać na dziedzińcu UMP do 21 października.

Zasłużeni dla samorządu

Po upadku PRL wolne wybory samorządowe były pierwszym testem dla rodzącego się wtedy społeczeństwa obywatelskiego. 30 lat po tamtych wydarzeniach specjalne okolicznościowe medale otrzymali prezydenci Poznania, przewodniczący rady miasta i wieloletni radni.

– Myślę, że w realizowanych przez poznański samorząd przedsięwzięciach każdy z Państwa znajduje odrobinę siebie i własnego wkładu. Dlatego też proszę traktować to spotkanie, jako płynące z całego serca podziękowanie – powiedział do zgromadzonych Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Wybory z 1990 roku był przede wszystkim zwycięstwem społeczności lokalnych, które dostrzegły w nich dobry moment, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Dzisiaj, z perspektywy 30 lat możemy powiedzieć, że reforma samorządowa była najbardziej udaną reformą III RP – mówił Wojciech Kręglewski, radny od 1990 roku.

Uhonorowani okolicznościowym medalem:

Andrzej Bielerzewski – radny 6 kadencji,
Andrzej Porawski – radny 3 kadencji, dyrektor Związku Miast Polskich,
Antoni Szczuciński – radny 6 kadencji,
Dariusz Lipiński – przewodniczący Rady Miasta Poznania w latach 1998-2002,
Grzegorz Ganowicz – radny 6 kadencji, przewodniczący Rady Miasta Poznania od 2005 roku,
Hubert Świątkowski – radny 4 kadencji,
Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania od 2014 roku,
Jadwiga Rotnicka – radna 5 kadencji, przewodnicząca Rady Miasta Poznania w latach 1992-1998,
Jan Chudobiecki – radny 5 kadencji,
Katarzyna Kretkowska – radna 6 kadencji,
Lidia Dudziak – radna 6 kadencji,
Marek Sternalski – radny 4 kadencji,
Michał Bartłomiej Tomczak – radny 4 kadencji,
Michał Grześ – radny 7 kadencji,
Przemysław Alexandrowicz – radny 6 kadencji, przewodniczący Rady Miasta Poznania w latach 2002-2005,
Ryszard Grobelny – wybierany na radnego sześciokrotnie, prezydent Poznania w latach 1998-2014,
Tomasz Kayser – wybierany na radnego siedmiokrotnie, zastępca prezydenta Poznania w latach 2006-2014,
Tomasz Sokołowski – przewodniczący Rady Miasta Poznania w latach 1990-1992,
Wojciech Szczęsny Kaczmarek – pośmiertnie uhonorowany prezydent Poznania w latach 1990-1998,
Wojciech Kręglewski – radny 8 kadencji.
Pamiątkowe medale przyznano także wszystkim dotychczasowym radnym Rady Miasta Poznania.

Organizatorzy obchodów 30-lecia odrodzenia poznańskiego samorządu: Miasto Poznań, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania. Partnerzy: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Aquanet, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja i Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta.