AKTUALNOŚCI

Paweł Edmund Strzelecki

27 marca 2023

.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w Głuszynie, która wówczas (w 1797 roku) była osobną miejscowością, a obecnie jest częścią Poznania. Podróżnik, odkrywca, geolog i badacz był pierwszym Polakiem, który indywidualnie okrążył kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki.
W październiku 2023 roku mija 150 lat od jego śmierci. Mimo licznych dokonań i odkryć jest postacią nieco zapomnianą, dlatego zarówno Rada Miasta Poznania jak i Sejm uznały, że 150. rocznica jego śmierci to dobra okazja do przypomnienia o podróżniku i 2023 rok ogłoszono Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.
W Poznaniu w szczególny sposób świętowane są obchody poświęcone patronowi roku. Jednym z wydarzeń jest wystawa poświęcona życiu i działalności Strzeleckiego, którą 24 marca 2023 uroczyście otwarto na terenie Głuszyny.
Plenerową ekspozycję tworzą 24 wielkoformatowe tablice, na których ujęto zarówno informacje o Głuszynie i życiu podróżnika w tym rejonie, jak i o jego dalszych odkryciach i badaniach. Nie zabrakło także sekcji poświęconej zdobycia najwyższego szczytu Australii oraz działalności humanitarnej, jaką prowadził w Irlandii, która zmagała się z klęską głodu.